BİR CAN ÜÇ HASTAYA UMUT OLDU


Burdur’da 66 yaşında hayatını kaybeden bir hastanın bağışlanan organları üç hastaya umut oldu. 
BİR CAN ÜÇ HASTAYA UMUT OLDU

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Burdur’da 66 yaşındaki hasta altı gün önce, yüksek tansiyona bağlı geçirdiği beyin kanaması nedeni ile Burdur Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alınmıştı. Yapılan tüm tedavi ve müdahalelere rağmen yanıt alınamayan hastanın iki gün önce beyin ölümü gerçekleşti. Burdur Devlet Hastanesi Organ nakli koordinatörleri tarafından hastanın ailesi ile yapılan görüşmenin olumlu geçmesi sonrası, hastanın gerekli uygunluk testleri yanında COVID-19 açısından da tüm tetkikleri yapıldı ve herhangi bir enfeksiyon bulgusuna rastlanmadı. 

Burdur Devlet Hastanesinde enfeksiyon kontrol önlemleri kapsamında yoğun bakım ve ameliyathanelerinde tüm önlemler alındı. Gerçekleştirilen operasyon ile hastanın böbrekleri ve karaciğeri alınarak Antalya’da organ nakli bekleyen hastalar için yola çıktı. Burdur'da hayatını kaybeden 66 yaşındaki hasta bağışlanan organları ile üç hastaya umut oldu. 

Burdur Devlet Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Nedim Ongun konuyla ilgili açıklamasında, ‘’şu an ülkemizde Bakanlığımız verilerine göre 30 bine yakın hastamız organ nakli beklemektedir. Gerek vefat eden hastalarımızdan gerekse de canlı vericilerden ülkemizde dünya standartlarında başarı oranları ile nakiller yapılmaktadır. Beyin ölümü ile tıbben ölüm gerçekleşmiş olsa da bağışlanan organlar birçok insanda hayat bulmaktadır. Organ bağışı konusunda bilinç ve duyarlılık gün geçtikçe artmakta ve nakil bekleyen birçok hasta bu sayede sağlığına kavuşmaktadır.  Bir kez daha hastamızın ailesine gösterdikleri duyarlılık için teşekkür ediyorum. Vefat eden hastamıza Allah' tan rahmet, yakınlarına baş sağlığı diliyorum’’ dedi.

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar