AHLAK


AHLAK

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar


Ahlak kavramının sözlük
anlamı; İnsanın doğuştan getirdiği ya da sonradan kazandığı birtakım tutum ve davranışların tümü,huy olarak bilinen iyi ve güzel olan nitelikler olarak ifade edilmektedir. Davranışlarımızdan doğru ve yanlış olanını belirleyen yargı ve ilkelerdir.

Son günlerde siyasi ahlaktan söz edilmektedir. Başta muhalefet tarafından siyasi ahlak yasasının çıkarılması istenmektedir.

Elbette siyasetinde ahlaka uygun yapılması, karşılıklı söylemlerin ahlak ve nezaket kurallarına uygun olması güzeldir.
Bu durum toplum içindeki kutuplaşmanın ve siyasi yozlaşmanın önüne geçecektir. İktidar ve muhalefet olarak karşılıklı söylemlerin kucaklayıcı ve hoş görü sınırları içerisinde yapılması iyidir. Ses tonundan vücut diline varıncaya kadar bir nezaket sevgi ve samimiyet içermelidir.
Eleştiriler mutlaka olacaktır. Yapılan eleştiriler kırıcı ve itici olmaktan uzak olmalıdır. Hakaret aşağılama ve rencide edici sözlerden ve tavırlardan uzak olmalıdır. Yapıcı eleştiriler ülkemiz için faydalı olacaktır.
İktidar içinde eleştirilerin olumlu algılanması önemlidir ve elzemdir.

Son günlerde muhalefet tarafından çıkarılması istenen siyasi ahlak yasası isteği bence ciddiyetten uzaktır.
"İktidar dünyanın en iyi işini de yapsa bizim bu hükümeti alkışlayacak halimiz yok." Bu söylem siyasi ahlaktan uzaktır. 18 yılda begenebilecekleri icraat bulamamaları garip. 
Teröriste terörist demeyen,oy uğruna kol kola yürümek siyasi ahlakla bağdaşmaz.
Milletvekili transfer edebileceklerini söylemeleri siyasi ahlak çerçevesinde sayılır mı? 
Bu ve benzer davranışlar içerisinde siyasi ahlaktan bahsetmek abesle iştigaldir. Yatırımlara karşı çıkarak bir yerlere varmak mümkün değildir.

Siyâset yapanlar kendi menfaatlerinden çok millet menfaatini ön panda tutmalıdırlar. Toplumun refahı, mutluluğu ve huzurunu artırıcı çalışmalar içerisinde olmalıdırlar. Ticarî menfaat ve çıkar peşinde koşmamalıdırlar.
Liyakatli ve ehil insanlarin önü açılmalı destek çıkılmalıdır.
Başarılı olanlar desteklenmeli. 

Damat kavramı üzerinden başarıları kötülemek tasvip edilemez.
Dünyanın taktir ettiği salgın sürecini kötülemek doğru değildir.
Yıllarca ekonomi kötü algısı yapılıyor. Salgın süreci de başarılı bir şekilde atlatılmaktadır. Onlara kalsa Türkiye iflas bayrağını çoktan çekmişti,ama olmadı. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde sıkıntılı bir süreçten geçmektedir.
Ülkedeki olumsuzlukları dışarıya jurnallemek. Yabancı kişi ve kuruluşlara ülkeyi şikayet etmek hangi ahlak kuralına uygundur.

Sonuç olarak; Bizim gidebilecek başka ülkemiz yok. Bu gemi batarsa hepimiz batarız. Şunu unutmayın islam dünyasının ve insanlığın umudu biziz.
İktidar ve muhalefetiyle ülkemizi ileriye,daha ileriye götürmek için birbirimize destek çıkmalı. Doğruya doğru yanlışa yanlış diyebilme erdemini göstermeliyiz. Eleştirmek kolaydır. Yapıcı eleştiri zordur ama daha faydalıdır. Yıkmak kolay yapmak zordur.

         Tahsin GÖKÇE

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar