İHRAÇ VE TRANSFER


İHRAÇ VE TRANSFER

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar

Mecliste üç milletvekilinin milletvekillikleri düşürüldü. CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu ile HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları'nın milletvekilliği düşürüldü.

CHP İstanbul Milletvekili Enis Berberoğlu,"siyasi ve askeri casusluk maksadıyla devletin güvenliği veya iç veya dış siyasal yararları bakımından gizli kalması gereken bilgilerini açıklamak" HDP Diyarbakır Milletvekili Musa Farisoğulları, Hakkari Milletvekili Leyle Güven "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan ceza almıştı.

Mecliste alınan karar sonrası mecliste televizyonlarda izlediğimiz tepkiler. Sıralara vurmalar ve yapılan açıklamaları hayretle izledik. Gezi vandalizmini çağrıştıran açık tehditler savruldu meclis kürsüsünden.

Rahmetli Ecevit in Anayasa ile teminat altına alınan din ve vicdan hurriyetine uygun giyinen milletvekiline "Burası devlete başkaldıracak yer değildir!" dediği mecliste dün yapılanlar tam anlamı ile başkaldırı idi.

Bu tepkiyi veren CHP ve HDP milletvekilleri,ihraç edilen milletvekillerini desteklemesi. Onlar gibi düşünce içerisinde olduklarının göstergesidir. Dünyanın hiç bir yerinde Devletin sırlarını ifşa edenler ve teröre destek verenler mutlaka gereken cezalara çarptırılmıştır. Herkes hukukun verdiği karara uymak zorundadır. Kimsenin suç işleme lüksü yoktur. Bu milletvekili de olsa böyledir. Belgeler ve bilgiler sonucu hukuk kararını vermiştir. Bu yok sayılamaz. Bu ve benzer milletvekillerinden meclisimiz temizlenmelidir. Ayrıca terör örgütü ile ilişkili olan partilere verilen devlet yardımı milletin vicdanını yaramamaktadır.

Bir başka gündem olarak. Milletvekilleri transferlerinden dolayı mecliste bunu önleyici düzenlemeler yapılması çalışmalarını görüyoruz.
Bunu gündeme getiren CHP nin genelbaşkanı geçmişte İyi Partiye milletvekili vererek gurup kurması ve seçime girmesinin önünü açan gayri ahlaki tranferi dillendirmesi. Yeni kurulan Deva ve Gelecek partilerine de böyle bir transferi yapabileceklerini açıklaması gündeme düşmüştür.

Bu açıklama birincisi. Ortada bir seçim yok iken ve olsa bile seçime girmelerini Eylül ayına kadar büyük kongrelerini yapabilecekleri kadar zamanın olması. Bu partilerin seçime girmelerinin önünde bir engel yoktur.Bu açıklama; Yeni kurulan partileri kendi hegemonyasına alma gayretidir. Geçmişte eleştirdiği kişilere verilen destek Erdoğan düşmanlığından başka birşey değildir. Millet ittifakına destek vermelerini isteyerek üçüncü bir ittifakın oluşmasını engelleme isteğidir.

Devletin en üst makamlarına gelen kişilerin ihtiyaç duyulmaksızın kurdukları partiler Kılıçtaroğlu nun açıklamaları ile kuruluş amacını ortaya koymuş yüzde birlik bir oy için CHP nin güdümüne girerek siyaset yapmaları ve başarı sağlamaları mümkün değildir.
Davutoğlu ve Babacan Kılıçtaroğlu nun açıklamasına karşı bir açıklama yapmamaları onların çaresizliğinin ifadesidir. Güneş Motel olayına benze girişimleri uygun bulmadıklarını açıklamaları onların lehine bir durum doğuracağı aşikar iken bunu yapmamaları dahada ilginç.
Dökme su ile değirmen dönmez demiş atalarımız. Bir vizyon ortaya koymadan. Misyonunu belirtmeden birilerinin kayığına binmek kendileri ve destekçilerinin hayal kırıklığı ile sonuçlanacağın işaretidir.

Tahsin GÖKÇE

Reklamlar
Reklamlar
Reklamlar
Etiketler:


Bir Yorum Yaz
Bu site çerez kullanıyor. Siteye göz atmaya devam ederek çerezleri kullanmamızı kabul etmiş oluyorsunuz. Şartlar ve Koşullar